GDPR alebo ako si chrániť svoje súkromie

24. apríla 2019, Ľubomír Polčic, Nezaradené

O pár dní oslávime tretie výročie prijatia Nariadenia o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, známe ako GDPR, ktoré prijal Európsky parlament 26. apríla r. 2016. Nariadenie má pomôcť chrániť osobné údaje občanov. Žiaľ, žiadne nariadenie, hoci aj dobre myslené nepomôže, keď chýba osveta. Vplyvom masmédií, či sociálnych sietí, ľudia čoraz viac strácajú svoje súkromie. V snahe pochváliť sa susedom, kolegom v práci alebo aj priateľom, čoraz viac si nechávajú nazerať do svojho súkromia. Príkladov je neúrekom.Uvediem pre začiatok štyri.

V minulosti, jedna slovenská celebrita sa na obrazovke komerčnej televízie pochválila, ako pekne má zariadený dom. Dom bol zariadený nielen vkusne, ale aj luxusne. To samozrejme inšpirovalo divákov. Niektorých až tak, že si dom vytypovali a keď sa milá pani vrátila z dovolenky, našla dom „vybielený“.  Podobne, jeden môj známy oznámil na FaceBooku, kam ide dovolenkovať. Zlodeji viac nepotrebovali. Vedeli, že 11 dní bude byt prázdny a tak to využili…

Vieteže, pracovníci personálnych agentúr pozorne sledujú sociálne siete? Darmo si Vy napíšete do svojho životopisu, aké máte perfektné znalosti, či vlastnosti, keď to popriete na sociálnej sieti. Slovenský študent oslavoval, s priateľmi, úspešne ukončenie univerzity. Urobili  oslavu, kde veľa pili.  Samozrejme, fotografie z oslavy dali na sociálnu sieť. Na pohovore mu HR manažér vysvetlil, že ho nemôžu prijať, lebo sa nevie ovládať a má problémy s alkoholom. Ako dôkaz mu predložil fotografiu zo sociálnej siete, na ktorej boli aj s kamarátmi opití na mol.

Zamestnanec firmy sa ženil. V čase svadby bol PN, mal problémy s chrbticou. Ošetrujúci lekár mu povolil, že sa môže, v čase PN, zúčastniť svadby. Ženích a tešil a zo svadby dal fotografie na sociálnu sieť. Veľmi sa čudoval, keď mu zamestnával oznámil okamžité zrušenie pracovného pomeru a zdravotná posťovňa ho žalovala za podvod. Stačila jediná fotografia na sociálnej sieti. Ženích niesol v náručí nevestu cez prah dverí….

Je nutné sa správať obozretne. Nielen na sociálnych sieťach, ale v živote. Ak niekto chce o Vás niečo vedieť, pýtajte sa, kto je a prečo chce to vedieť. Čím viac okolie o Vás vie, tým je väčšia šanca, že to okolie zneužije.

Nabudúce popíšem, ako funguje sociálny hacking a ako sa je možné brániť.